Death at Funeral (2007)
Jan Louda, 27. 06. 2009, 22:05, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:


Po celkem zdařilém zfilmování skutečného příběhu jedné londýnské bankovní loupeže je tu další dávka britské filmografie. Tentokrát jde o čistou komedii. Britské autory tématika pohřbů evidetně přitahuje - ať již jde o čtyři svatby a jeden pohřeb, scénky z Monty Python nebo i dalších filmů - a dokazuje, že britský humor žádná tabu nezná. Frank Oz, kterého možná znáte jako dabéra některých postav z loutkových filmů "Muppets" nebo jako Yoda ze Star Wars, se ujal roli režiséra. A zvládl to na jedničku. Kdo by byl řekl, že pohřeb může být taková prča! Zejména, když do hry vstoupí lahvička s valiem, nepříjemný uncle Alfie, malý vyděrač, nechtěný budoucí zeť nebo samolibý syn zesnulého. Pak už asi pohřbu nelze zachovat jakoukoliv důstojnost. Tento film můzu všem jen doporučit - a pokud máte britské filmy rádi, tak dvojnásob.


17. Den Kozla - kdo neumí, ten neumí
Jan Louda, 13. 06. 2009, 18:22, Kategorie: PelmelVšechno začalo ranním pohledem z okna. Na benešovské trati, kterou máme na dohled, se soukal vlak tažený parní lokomotivou. A protože století páry je již dávno za námi, napadlo nás jediné - veze výletníky do Popovic. Pan Google naši domněnku potvrdil. A tak jsme se po několika letech rozhodli, že si na jedno zajedeme. Sice masňácky autem, ale s malým děckem je to na druhou stranu nejsnažší varianta.

Hned při příjezdu nás zpražili parkovným u zimáku. 100 korun je podle mého na hranici loupeže. Autem do Popovic evidentně nemířily jen rodiny s dětmi. Jedno parkoviště u pivovaru, které bylo zdarma, i parkování u zimáku bylo k prasknutí. Bylo 13.30. Natěšeni vidinou lahodného speciálu, který slibovala reklama na webu, nás hnala kolem kozla Oldy přímo do davu proudícího do pivovaru. Bylo hned jasno, že i letos je akce omezena pouze na areál pivovaru. Kde jsou ty časy, kdy Dny Kozla tepaly celými Popovicemi (!). Poslední roky je však už pravidlem, že akce se snaží o rekord typu "kolik lidí napěchujeme do prostor pivovaru". Letos však organizátoři zaperlili a moto změnili na "kolik žíznivých lidí napěchujeme do prostor pivovaru". Takže hlavním nedostatkovým artiklem v pivovaru bylo právě pivo - smutné. Nechápu, proč organizátoři nepostavili alespoň dvojnásobek pivních stánků. Vždyť by mohli akorát vydělat, poptávka evidentně byla. Fronty na pivo připomínaly české lyžařské středisko v době jarních prázdnin. Jedinou, dosti slabou omluvou může být překvapivě krásné počasí, které přilákalo větší než malé množství návštěvníků.

Doprovodné akce taky trochu změnily zaměření akce. Spíše než pivní slavnosti akce připomínala jarmark bez prodejních stánků. Proč chce pivovar dělat konkurenci akcím jakými jsou Táborské slavnosti? O zábavu se kromě obligátních hudebních kapel staraly stánky s ukázkami řemesel. Sice řemesla měla návaznost na pivovar (výroba sudů, tesařina, ryti do skla...), ale spíše než pro konzumenty piva, byla pro děti školou povinné. Pryč byly všechny soutěže minulých let, pryč byly výherní žetony, které si člověk směnil za poctivě vyhrané pivo. Místo hodinové fronty na speciál jsme nakonec v oddělené sekci pivovaru vystáli "jen" půlhodinovou frontu na Medium, které ještě dávali do kelímků s nápisem Gambrinus.

Ale abych nebyl jen kritický, je třeba pochválit nově vybudované "Visitor's Center", stejně jako i možnost si na jednom stánku zdarma zjistit promile dechovou zkouškou.

Učast příští rok zvážíme...i když naší rok a půl staré (mladé) Aničce se akce moc líbila.


Bank Job (2008)
Jan Louda, 13. 06. 2009, 18:21, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:


Pár živořících zlodějíčků londýnské galérky dostane tip na vykradení banky.Rozhodnou se, že do toho půjdou, aniž by věděli, že bankovní loupež dělají vlastně na objednávku. Kromě slibovaného jmění v podobě miliónů liber a šperků totiž sejf skrývá ještě jedno tajemství. Z obyčejné bankovní loupeže se pak začíná splétat pavučina korupce a skandálu královské rodiny. Celkem pěkně zpracované drama podle reálného příběhu. Není příliš přitažené za vlasy a s napětím, jak to celé dopadne, vydržíte až do konce.

mDiletanti
Jan Louda, 29. 03. 2009, 13:47, Kategorie: Pelmel

Bylo to jen otázkou času. Měli nejlepší spořící účet na trhu - 3,5 % p.a., k tomu platební karta a vše bez poplatků. No a teď si to konečně uvědomili a začali přtahovat šrouby. Nejdříve snížili úroky - vzhledem ke krizi pochopitelné. Ale to nestačilo a tak vymysleli zrušení eMaxu....ale protože zrušit podepsané smlouvy a vyhodit všechny ty vydané platební karty jim přišlo hloupé, tak ti mFilutové vymysleli nový produkt - eMax+ (to aby se na oko zase tolik nelišil). U eMaxu srubli výhody spořcího, a přtom dostupného, úču téměř na nulu, resp. na 1,3 %. No a nový eMax+ už kopíruje standard spořícího úču na trhu (žádná karta, jedna odchozí platba zdarma, druhá za nehorázných 150 Kč). Prostě mBanka boj za revoluční změny v českém bankovnictví prohrála a přestává již vynikat.

Snížení úroků na eMaxu a oznámení eMax+ přišlo jako rána z čistého nebe. A naši milí mDiletanti mi připomněi naše silničáře, které zaskočí sníh v zimě - i mBanka nezvládla nápor nově otevíraných eMax+ účtů To copak nevěděli, že jen blbec by si nechal nepotřebný eMax účet? To si asi stokrát omílali na schůzích potřebnost eMaxu, až v ní sami uvěřili. Takže jako šašci něco zrušili, pak to zase obnovili....co nám to jen připomíná? Aha už vím, české politiky, to jsou také diletanti.

No a nejvíce mPatetické jsou články na mBlogu, kde se nám nový eMax+ snaží prodat jako nejlepší benefit, co kdy vymysleli. Bohužel nějak jim chybí argumenty, tak jen omílají neustále dokola, že nový produkt kopíruje statistické analýzy. Když už něco omezují, tak to mají říct na rovinu a nechovat se jako mAgoři.

How to Lose Friends and Alienate Other People (2008)
Jan Louda, 21. 02. 2009, 14:53, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:

Simon Pegg patří mezi protagonisty britské bláznivé komedie. Oba předchozí filmy, které jsem viděl - Shaun of the Dead a Hot Fuzz - slibovali veselou podívanou. Bohužel, jak se ukázalo, britský humor patří do Británie. Stejně jako Četníci v New Yorku s Luis deFunesem nestály za moc, tak i tento výlet britského komika za velkou louži nesplnil očekávání. Film je sice o bristkém spisovateli, který dělá kariéru v prestižním americkém časopisu, ale humor je moc americký, atmosféra připomíná film Ďábel nosí Pradu a konec připomíná průměrný americký biják. Ani Jeff Bridges film příliš nevyzdvihl. Pokud nemáte moc času, tak můžete tento filmík klidně vypustit.
Burn After Reading (2008)
Jan Louda, 31. 01. 2009, 22:02, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:

Po jemně nadprůměrném oskaráku v podobě filmu No Country for Old Men si Coenovci vyšvihli jednu vtipnou oddechovku.
A určitě stojí za podívanou. Myslím, že si tam rádi zahráli všechny tři hvězdy. Velmi mě překvapil Brad Pitt s rolí prostého trenéra v posilovně, kterou zvládl bravurně, přestože tyto role mu asi běžně nabízeny nejsou. Clooney jako svůdník taky má trošku paranoidní přesah a Malkovich jako vyhozený CIA pracovník určitě nezklamal.
Bravurní výkony těchto hvězd nebyly však jediným tahounem rychle ubíhajícího příběhu. Scénář, zápletka a osobitý vtip bratří Coenů přidali přidali obrátky a na záchod si během filmu ani neodskočíte :o) Však uvidíte co všechno způsobí jedno CDčko s tajnými materiály CIA, když se dostane do rukou looserům.
Film připomíná atmosférou příběhu trochu Fargo, ale je to typická černá komedie. Tenhle zářez na pažbě hollywoodu se Coenům vydařil. Alespoň já sám jsem se řezal dostatečně...

IT Crowd 3 (2008)
Jan Louda, 24. 12. 2008, 22:55, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:
Tak už nás poctila téměř celá závěrečná série IT Crowd (alespoň dle vyjádření režiséra). Ještě nás čeká zřejmě poslední 6. díl. Myslím, že tento seriál není třeba představovat, tak snad jen krátké zhodnocní doposud dostupných dílů třetí série. První díl mě osobně moc nenadchnul. Říkal jsem si, že to postupně upadá. Opět jsme se dostali s příběhy mimo kouzlo IT kanclu. Druhá série začala sice brilantní návštěvou muzikálu s homosexuální tématikou, ale dál už kvalita jakoby upadala. Prostě obyčejný průměr. Ale pak to přišlo - druhý díl s fotbalovými fanoušky (bože jak soucítm s Mossem) byl následován neméně brlatní epizodou z Reynholm Industries a korunováno bylo vše geniálním 4. dílem, kde Jen prezentovala představenstvu samotný INTERNET :) ... co může být zdařilejší....snad jen pátý díl, který si utahuje z fenoménu FACEBOOKu.
Přestože ještě není všem dílům konec, už teď nutno říci, že třetí série byla mnohem zdařilejší než druhá a opět potvrdila kvalitu britského humoru. Ve srovnání s Big Bang Theory, která v druhé sérii trochu pokulhává ( i když poslední vánoční díl stál zato), nastavuje IT Crowd svým americkým protějškům dozajista nablýskané britské zrcadlo. BTW, have you tried turning it crowd off and on again?

Online úkolovník nejen pro mlíčňáky
Jan Louda, 19. 12. 2008, 12:06, Kategorie: IT

Jak řešit týmové úkoly? Zdánlivě snadná otázka, kterou jsem považoval spíše za rétorickou. Ukázalo se však, že zas tak triviální to není.
Nasnadě bylo používat ToDo v Lotus Notes. Ale jak jsem zjistil, ty jsou nepoužitelné pro týmové úkoly. Třeba bych očekával, že když změny se budou lidem synchronizovat. Jenže když udělám v textu úkolu změnu, zůstane jen u mě...což kolegovi moc nepomůže.
Takže jsem musel začít hledat jinde. Nakonec jsem našel hned dvě dobrá řešení. I když každé má svoje mouchy. Obě řešení dokáží spravovat ToDo a sdílet je mezi uživateli.
První možností je použít Activities, které jsou součástí Lotus Notes 8. Výhoda je, že kromě ToDo se tam dají ukládat i dokumenty, bookmarky, dobře se dá aktivita třídit do sekcí. Nevýhodou je, že potřeba být online, že nelze úkoly nějak rozumně vypreparovat z Lotus Notes a třeba je naimportovat jinam. No a samozřejmě všichni, kdo chtějí využít integraci Actvities do Lotusů, musí mít nainstalovanou verzi 8.
Druhou možností je využít aplikace Remember The Milk. Výhodou je velmi dobře dělaná integrace - tasky lze zadávat zasláním emailu na určitou adresu, číst je jako RSS (to lze i u Activities) nebo využít plugin do Thunderbirdu. Úkoly jde navíc velmi jednoduše exportovat do standardního .ics formátu a naimportovat jinam. Po nainstalování pluginu GoogleGears do Frefoxu lze navíc pracovat i offline. Nevýhodou je, že nelze vkládat do úkolů dokumenty a že jsem nepřišel na rozumnou integraci s Lotus Notes - RSS Feedy v Lotus Notes jsou jako za krále klacka, a protože neumějí autentifikaci, nelze je použít pro Remember The Milk. Druhou možností je dát si do Notesů google widget, ale ten je mi nevyhovoval a nedal se nijak moc parametrizovat. Škoda, mohlo to být elegantní řešení :o).
Takže sumasumárum mám dvě možnosti:

ActivitiesRemember The Milk

integrace do Lotus Notes (jen V8)
možnost příloh
možnost vytvářet i jiné typy dokumentů než jen ToDo
pouze online s připojením do práce (vylučuje tým s externisty)
méně přehledné
nelze snadno exportovat


možnost pracovat offline
lze využívat RSS (readonly), plugin do ThunderBirdu (omezeně), Widget v Lotus Notes (omezeně) nebo zadávání zasláním emailu (omezeně)
přehledné a snadno pochopitelné rozhraní
snadný export
nutno zadávat úkoly přes prohlížeč (jinde jen omezeně)
není možnost příloh

Omezeně = nelze touto cestou úkoly přidělovat nebo sdílet
Česká soda (1993+)
Jan Louda, 14. 12. 2008, 23:40, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:

Kdo by odolal a nekoupil si DVD s Českou sodou! Inu, je to klasika, jak se vždycky všichni těšili na další díl tohoto občasníku. Když jsme si ji doma pustili, bylo to takové příjemné retro, vidět zase všechny ty politické xichty časem odváté, zavzpomínat na první porevoluční reklamy...no a na některé skeče jsme koukali jak vyoraní krtci...prostě chyběli souvislosti. Dnešní generaci už asi Česká soda tolik neřekne. Přesto jsme se zase příjemně pobavili. Smutné je, že jsme po vypnutí přehrávače nám naskočil pořad Na vlastní oči a i po přepnutí na ČT24 nám to přišlo, jako by Česká soda ani neskončila (zrovna dávali rozhovor se zástupci sdružení zvukařů). Zdá se, že dnešní doba na Českou sodu ještě dokáže plynule navázat.

Indiana jones and the Kingdom of Crystal Skull (2008)
Jan Louda, 09. 12. 2008, 21:24, Kategorie: Filmy

HODNOCENÍ:


O co větší očekávání, o to větší zklamání. A přitom se pod film podepsali opět George Lucas a Steven Spielberg. Obsazení Harrison Ford a Cathrine Blanchett také považuji za hvězdné. Asi tedy horší scénář. Jako by se dobrobružství Indiana Jonese posouvalo do moderního akčního sci-fi filmu. Závěr pomalu ve stylu Blízkých setkání třetího druhu a Hvězdné brány, a zatímco v předešlých dílech byla občas nějaká ujetina, zde je snad v každé scéně. Od přežití atomového výbuchu v lednici, až po poněkud zdlouhavou honičku pralesem. Počítačové triky jsou holt v módě a dostihly už i Indiana Jonese - a čím bláznivější tím líp...vlastně hůř.

Koukat se na film dá, ale asi bych se narozdíl od předchozích dílů na něj nedíval podruhé. Indiana Jones zestárnul, takže museli posunout i děj do 50. let, Marcus Brody už je jen v podobě sochy a Sean Connery už vystupuje jen na fotografii (zdalipak i za to dostávají herci honorář ?:o). Přesto Indy podává klasický výkon. Každopádně mám pocit, že 10 minut úvodu prvního dílu, který se odehrává také v Latinské Americe, strčí do kapsy celý tento film.